-     TÜRK MÜZİK EVİ HAKKINDA :

  

    Türk müzik kültürü; Anadolu’nun tarih boyunca Hititler, Urartular, Frigler gibi medeniyetlerin beşiği olması, Asya, Altay, Hun, Uygur Türklerinin kültür etkileşimi sonucu Avrasya’da yaklaşık 11 milyon kilometrelik bir alana yayılmış olmasının  toplumların kültür alışverişi açısından önem arz ettiği bir gerçektir. Türk dil kökeninden gelen, Türkçe konuşan, yaklaşık 250 milyon kişiyi içeren insan topluluğa ek olarak çeşitli dillerde konuşan etnik grupların oluşturduğu Türk müzik kültürü bir yapı haline gelmiştir. Türkçe konuşan nüfus ve etnik topluluklardan oluşan söz konusu yapısı itibarı ile Dünya müzik kültürü içinde söz sahibi müzik kültürlerden biridir. 

   Türk Müzik Evi Atölyesi 1993 yılından beri Sultanahmet'te Türk müzik kültüründe bulunan Orta Asya'dan Osmanlı Devletindeki saray çalgılarına kadar geniş bir yelpazede bulunan çalgıları el yapımı olarak gün ışığına çıkartmaktadır. Türk Müzik Evi Kolleksiyonunda bulunan çalgılarla çeşitli sergiler düzenlemekle birlikte, yurt içi ve dışındaki müzik müzesi kolleksiyonlarına çalgı göndermektedir. Minyatürlerde, fresklerde kalmış kadim çalgıların yanısıra Anadolu Uygarlıkları Çalgıları kolleksiyonu hazırlamakta olan aile atölyemiz, ziyaretçilerine misafirlerine her zaman kapısını açık tutmaktadır. 

Saygılarımızla...

ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALARIMIZ : 

Avrupa Birliği Hattuşa Hitit Çalgıları projesi 

Turizm Fuarı 

Üsküdar Belediyesi Ramazan Etkinlikleri

İstek Vakfı okulları sergileri 

Antalya Türk Müziği Günleri 

Kültür Bakanlığı Altıneller Festivali

Anadolu Ateşi gösterisi Şaman Davulları yapımı

Gökhan Kırdar Tüür albümü yaşasın okulumuz sergisi ---Parkorman

Neşet Ertaş Müzesi Kolleksiyonu ---Kırşehir

İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi --- Afyon 

http://muzikkoleksiyonu.com/

Eskişehir Müzik Müzesi---Eskişehir

Gül Baba Türbesi iç düzenleme -- Budapeşte 

Musical İnstrument Museum---Arizona Phoenix

 

 

 

 

 

 

                             

FERİDUN OBUL 

In 1986, Feridun Obul founded his workshop of musical instruments at the Department of Musicology in the Cerrahpaşa Faculty of Medicine of Istanbul University. He has researched over 500 Central Asian musical instruments such as ceng, kubuz, şangubuz, domba, 

koçkarca, kılkopuz,,rübab, balaban, özbek nayı, santur, koray, sıbızgı, miskal, musikar, çarta, cetigen, nakkale and nagara. He makes them by himself and introduces them to all over the world. One of his instruments is exhibited in the Austrian Presidential Palace. He has given classes about these instruments in European Universities. Obul continues to make and investigate on Turkic musical instruments and tries to pass Turkic Music Culture to the next generations.  He has participated in many conferences, festivals and exhibitions: Edirne Darüşşifası Festival (1988), International Karacaoğlan Culture and Art Festival (1990), 30th International Psychiatry Conference (1994), Çorum Hittite Festival (1995), İstek Foundation exhibitions (2001 and 2002),  TÜMATA Exhibition (2003), KASEV  Festival (2003), Üsküdar Festival (2004), Çoskun Exhibition (2004), Eyüpoğlu Exhibition (2005), Okyanus Exhibition (2005), an exhibition which was held by Turkish Ministry of Culture and Tourism (2005), an exhibition which was held in Istanbul Technique University (2006) and UNESCO Mevlana Year Exhibition and Festival (2007). He received a letter of appreciation from TÜMATA in 1999.

 

 

 

 

 

gallery/56
gallery/21

GÖKÇE GÜNEYGÜL

İstanbul'da doğdu.Çocukluğundan itibaren Tümata grubunda görev alarak Orta Asya müziklerini ve danslarını öğrendi.12 yaşında tarihe olan ilgisinden dolayı İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünde misafir öğrenci olarak bulundu.  1993 yılında açılan Türk Müzik Evi Atölyesinde çalışmalarına başladı. Aile mesleği olan çalgı yapımcılığa olan ilgisinden, 1997 yılında İstanbul teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzik Teknolojileri bölümüne ikinci olarak girmeye hak kazandı. 2003 yılında mezun olduktan sonra 2008 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İşletme Bölümü ve Yeditepe Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümlerinden mezun oldu. Müzik öğretmenliği yapmakta ve halen Müzikoloji doktorası için çalışmalarını sürdürmektedir.

gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'}); //